Миколаївський український театр дослідив тему Голодомору

25 Листопада 2023, 15:50
Фрагмент з вистави «33 й. Розплата за волю» 738
Фрагмент з вистави «33 й. Розплата за волю»

Творчий колектив Миколаївського національного академічного українського театру драми та музичної комедії створив виставу-розслідування "33 й. Розплата за волю".

Про це повідомили на сторінці театру у фейсбук.

В Україні вшановують 90 роковини Голодомору, який за різними підрахунок забрав життя мільйонів людей. За даними Українського інституту національної пам'яті  на апогеї геноциду смертність в Україні сягала  від 800 тисяч до понад 1 мільйона осіб на місяць. На території Миколаївщини, за неповними даними від голоду загинуло близько 450 тисяч людей.

«Найбільше постраждали лісостепові регіони України із давніми козацькими традиціями – Полтавщина, Черкащина, Кіровоградщина, Київщина. У цих регіонах в окремих районах упродовж 1933 року вимерло понад половини населення. Смертність перевищувала середній рівень у 8–9 і більше разів. У нинішніх  Вінницькій, Одеській, Дніпропетровській областях рівень смертності був вищий у 5-6 разів, у Донецькій і Луганській області – у 3–4 рази» – зазначають в Інституті.

Миколаївський національний академічний український театр драми та музичної комедії спробував розібратись у виставі «33 й. Розплата за волю» з причинами та наслідками Голодомору 1932-1933 років.

Автор та режисер-постановник: народний артист України Микола Берсон визначив жанр цієї вистави як "розслідування".  За формою цей сценічний твір – літературно-поетична композиція. Поезії, свідчення сучасників та історичні факти поєднуються вокалізами та народними піснями, що створюють моторошну атмосферу.

За даними Державного архіву Миколаївської області у Миколаєві існувала така стаття як «середньодобова потреба реалізації комерційного хліба». У листопаді 1933 року вона сягала 70 тонн на добу. Разом з тим з портів Миколаєва за кордон експортували 6000 тонн на добу. Селяни ж фактично були кинуті напризволяще.

«Члени правління одного із колгоспів Новобузького району писали до райвиконкому: «Засобів для життя ніяких не маємо, живемо виключно тим, що одержуємо з елеватора у вигляді харчової допомоги, в останні дні ми нічого не одержуємо... Роботи стоять нерухомо, люди зовсім ослабли і є масове опухання, що через декілька днів несе смертні наслідки...» – розповідає персонаж Свідок (у виконанні заслуженого артиста України Андрія Жили)

Масові репресії, непоодинокі випадки людоїдства, мільйони загиблих від голоду. Як вважає театр, все це – свідомий намір радянських керівників помститися українцям за волю до незалежності та бажання утвердити власну державу.

Покази вистави «33 й. Розплата за волю» відбулись для учнів та студентів з Миколаєва та області на камерній сцені Миколаївського національного академічного українського театру драми та музичної комедії.

Район.Миколаїв раніше повідомляв, що у Миколаєві очільники міста та області вшанували пам'ять жертв голодоморів.

Коментар
24/07/2024 Середа
24.07.2024
23.07.2024