Територія дитинства: як працює Миколаївська обласна бібліотека для дітей в умовах війни

10 Квітня 2024, 14:16
Миколаївська обласна бібліотека для дітей - територія дитинства 2394
Миколаївська обласна бібліотека для дітей - територія дитинства

Миколаївська обласна бібліотека для дітей — одна із найстарших бібліотек Миколаєва. Цьогоріч їй виповниться 103 роки. Вона розташована в історичній будівлі у центрі міста. 

Попри свій поважний вік, бібліотека є креативним простором, творчим майданчиком для дітей, місцем для цікавих зустрічей, корисного дозвілля та методичним центром для дитячих бібліотек Миколаївської області. Декілька поколінь миколаївців починали своє знайомство зі світом книги саме у цих стінах. 

Миколаївська обласна бібліотека для дітей
Миколаївська обласна бібліотека для дітей

На Миколаївщині постраждали десятки дитячих бібліотек

Внаслідок прямих ракетних ударів по території Миколаївської області було зруйновано вісім бібліотечних закладів. 

«У квітні 2022 року, після обстрілу будівлі бібліотеки касетними снарядами, було пошкоджено дах. Наслідки цих обстрілів оперативно усунули за допомогою підручних засобів та матеріалів. Але 20 липня 2023 року під час нічного обстрілу міста, вибуховою хвилею у нашій бібліотеці вибило вікна в інформаційно-бібліографічному відділі та відділі зберігання, гігієни та реставрації фондів», – розповідає директорка Миколаївської обласної бібліотеки для дітей Тетяна Жайворонок

Директорка Миколаївської обласної бібліотеки для дітей Тетяна Жайворонок
Директорка Миколаївської обласної бібліотеки для дітей Тетяна Жайворонок

Всього в Миколаївській області пошкоджено 53 бібліотеки, із них дев'ять спеціалізованих. У Миколаєві, окрім обласної бібліотеки для дітей, постраждали бібліотеки-філії у різних районах міста. Пошкоджень зазнали Публічна бібліотека комунального закладу «Новобузька публічна бібліотека Новобузької міської ради та Бібліотека для дітей Березнегуватської селищної ради. 

З початку літа 2022 року, як ворога відігнали від міста, обласна бібліотека для дітей відновила обслуговування користувачів.

Дерусифікація у бібліотеці

Від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну працівники Миколаївської обласної бібліотеки для дітей переглянули увесь фонд бібліотеки на наявність у ньому літератури згідно з наказом №320 «Про затвердження Порядку ведення Переліку книжкових видань, зміст яких спрямований на ліквідацію незалежності України, пропаганду насильства, розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі, вчинення терористичних актів, посягання на права і свободи людини» від 09.07.2021 року.

«Ці заходи є складовою частиною стратегії відстоювання Україною своєї незалежності та боротьби з пропагандою. Всю російськомовну літературу прибрали з відкритого доступу відділів обслуговування читачів до відділу зберігання та реставрації бібліотечного фонду», — підкреслила пані Тетяна.

Протягом 2022-2023 років бібліотека списала 11 133 примірники літератури, виданої російською мовою:

  • у 2022 році – 4699 примірників;
  • у 2023 році – 6434 примірники. 

Відділ обслуговування читачів 5-9 класів
Відділ обслуговуання читачів 5-9 класів

Колективне наповнювання бібліотечних фондів

У бібліотеці розповідають, що нарешті спостерігають посилений запит на нові українські книжки, й дуже раді цьому. Всього за 2023 рік бібліотека отримала у подарунок 785 примірників книг.

З них:

  • 131 примірник книг від Українського інституту книги;
  • 51 примірник книг через Національну бібліотеку України для дітей з особистої колекції відомої британської дитячої письменниці та ілюстраторки Ширлі Х’юз, яку привіз в Україну її син Ed Vulliamy, відомий журналіст газети «The Guardian»;
  • 117 примірників  у межах  другого туру ініціативи «Книжкові гранти» від Української асоціації видавців та книгорозповсюджувачів у партнерстві з Благодійним фондом «Бібліотечна Країна» та Благодійним фондом громади Харкова «Толока»;
  • 281 примірник книг у межах благодійної акції «Українським дітям — українську книгу!»;
  • 205 примірників від авторів, організацій, видавництв, читачів тощо.

«У 2022 році ми самі оголосили благодійну акцію «Збір книг для бібліотек Миколаївщини, які постраждали від російської агресії». Про нашу ініціативу сповістили в одному із сюжетів програми «Подробиці» на телеканалі «Інтер». На цей заклик відгукнулися як відомі книжкові видавництва, активні читачі бібліотеки, так і просто небайдужі люди. Окрема подяка мешканцям міста Баштанка та комунальному закладу «Баштанська публічна бібліотека», які також долучилися до акції», — каже Тетяна Жайворонок.

Понад 40 примірників україномовних книжок для дітей різного віку зібрав комунальний заклад «Міська бібліотека для дітей «Южноукраїнської міської територіальної громади», які згодом передали бібліотекам Шевченківської територіальної громади.

Частину зібраних дитячих книжок напередодні новорічних від видавництва «Ранок», Видавничого Дому ШКОЛА та небайдужих читачів передали для бібліотек Первомайської громади, які були зруйновані під час ворожих обстрілів та втратили значну частину своїх фондів.

Частку подарованих книг, завдяки працівникам телеканалу «Інтер» Наталії Марковій та Олексію Уманському, передали читачам Снігурівської публічної бібліотеки, яка вісім місяців знаходилась в окупації.

Також бібліотека стала однією із переможниць у проєкті «Валізка з книжками», ініційованого Goethe-Institut Україна. Проєкт реалізовується за підтримки МЗС Німеччини. 

«Валізка з книжками» – це досить великий пакунок матеріалів. Окрім дитячих книжок українських та закордонних авторів, у наборі будуть також сенсорні іграшки, розмальовки та посібники від відомих психологів та психотерапевтів про те, як розмовляти з дітьми про війну, вміти їх підтримати та пояснити складні речі простою мовою.

Психологічна допомога у бібліотеці — новий напрямок роботи

Минулого року та на початку 2024 року у бібліотеці для дітей та батьків – мешканців Миколаєва, внутрішньо перемішених осіб, а також й для працівників бібліотеки проводять психологічні заняття, тренінги з психологічної та психосоціальної підтримки за сприяння благодійної організації «Голоси дітей» та Міжнародного комітету порятунку в Україні (IRC). Вони проводять один раз на тиждень індивідуальні та групові заняття з дітьми та підлітками.

Нещодавно бібліотека отримала у подарунок від благодійного фонду «Голоси дітей» крісла-мішки та мікшерний пульт.

Крісла-мішки дозволять дітям відпочити, створять затишну атмосферу для щирих розмов та емоційної розрядки, допоможуть розслабитися та зануритися у чарівний книжковий світ. А мікшерний пульт значно розширить можливості бібліотеки у проведенні цікавих та змістовних заходів для дітей, як у бібліотеці, так і за її межами.

Мрії про перемогу

«Щоб трішки помріяти про нашу перемогу ми запросили наших маленьких користувачів взяти участь у віртуальному вернісажі дитячих мрій «Я мрію про щасливе дитинство», присвяченому Міжнародному дню захисту дітей. Для участі необхідно було намалювати малюнок, підписати його, сфотографувати й надіслати у месенджер бібліотеки у facebook.

А щоб відвернути дітей від сірої буденності, до Всесвітнього дня домашніх тварин ми запропонували їм іншу мережеву фотоакцію – «Мій улюбленець – найкращій».

Діти дуже активно надсилали нам у месенджер фото та малюнки своїх чотирилапих друзів, а ми їх виставляли на нашій сторінці.

А ось підлітки розуміють набагато більше. Вони замислюються не тільки про війну, а й про свою національну ідентичність, історію української боротьби за свободу та незалежність. Саме тому в бібліотеці варто проводити якомога більше заходів на патріотичну тематику. Активно спілкуватися про це. Бути максимально відвертими. Вислуховувати», — вважає Тетяна Жайворонок.

Загалом для читачів і відвідувачів бібліотеки провели багато офлайн та онлайн заходів різноманітної тематики. Адже деякий час Миколаїв був прифронтовим містом, щоденні обстріли та небезпека, важкі ситуації на побутовому рівні, — все це сприяло тому, що багато мешканців міста евакуювались. Бібліотеки перейшли в онлайн-площину. 

Частину цікавих ігрових, пізнавальних, святкових офлайн заходів бібліотекарки проводять для дітей з числа внутрішньо переміщених осіб. 

«Після того, як ЗСУ звільнили Херсон, на жаль, вже воно стало прифронтовим містом, і у ньому стало дуже і дуже небезпечно. Тому багато херсонських родин прийняли важливе для себе рішення і переїхали до нашого міста − Миколаєва, аби бути не так далеко від своєї домівки. Так, хоч і на певний час, вони стали вже нашими активними користувачами та учасниками бібліотечних заходів», – розповідає пані Тетяна.

У бібілотеці завжди весело та цікаво!
У бібілотеці завжди весело та цікаво!

Бурхливе сьогодення бібліотечного життя

Наприкінці березня в усіх бібліотеках України, що обслуговують дітей, відбувся Тиждень дитячого читання.

Миколаївська обласна бібліотека для дітей теж доєдналася до цього свята та провела заходи для читачів під назвою «Незвичайні пригоди звичайних книжкових героїв».

Тиждень дитячого читання у бібліотеці
Тиждень дитячого читання у бібілотеці

Читачі були в захваті від вистави
Читачі були в захваті від вистави

Дітлахи щиро радили знайомству з пані Казкою; хвилювалася, коли Оленка Зміючка вкрала Чарівну книгу казок і, заручившись підтримкою лісового царя Оха, намагалася вкрасти ще і Яйце-Райце, аби, врешті, змінити фінал усім знайомих казочок на користь зла.

А як же всі раділи, коли Казка перемогла страшних Злиднів, а її помічникам – Лисичці-Сестричці та Козі-Дерезі – вдалося здолати Оленку й Оха та повернути Чарівну книгу казок!

Миколаївські бібліотекарки  талановиті та креативні
Миколаївські бібліотекарки талановиті та креативні

Театральні вистави є родзинкою миколаївської бібліотеки. Всі ролі виконують самі бібліотекарки. Вони також пишуть сценарії, шиють костюми та створюють декорації.

Щочетверга у бібліотеці працює артгурток «Хобі і ти». Діти можуть навчатися бісероплетіння та зробити свої маленькі шедеври. Також у квітні розпочала свою роботу театральна фольк-студія «ГРА» для підлітків. 

Заняття у гуртку «Хобі і ти»
Заняття у гуртку «Хобі і ти»

Учасниця гуртка «Хобі і ти»
Учасниця гуртка «Хобі і ти»

Колектив миколаївської обласної бібліотеки для дітей молодий, професійний, сучасний та креативний. У бібліотекарок багато планів, творчих задумів та  цікавих ідей.

Сучасна українська бібліотека — це не лише місце для зберігання книжок. Бібліотека має бути живою та актуальною. Це інформаційний простір, місце зустрічі однодумців, місце, де можна почути експертну думку та отримати нові знання та навички.

***

Ця публікація здійснена за підтримки Фонду «Партнерство задля стійкості України», який фінансується урядами Великої Британії, Канади, Нідерландів, Сполучених Штатів Америки, Фінляндії, Швейцарії та Швеції.  Зміст цієї публікації є виключною відповідальністю СІД Медіа Груп і не обов’язково відображає позицію Фонду та/або його фінансових партнерів.

Коментар
09/12/2024 Неділя
08.12.2024
07.12.2024