Працювали на межі можливостей: як війна вплинула на роботу лікарні швидкої допомоги у Миколаєві

23 Квітня 2024, 20:08
Працювали на межі можливостей: як війна вплинула на роботу лікарні швидкої допомоги  у Миколаєві 1808
Працювали на межі можливостей: як війна вплинула на роботу лікарні швидкої допомоги у Миколаєві

У 2022 році, після того, як Росія віроломно вдерлась в Україну, Миколаїв фактично щодня потерпав від обстрілів окупантів. Одним із ключових об’єктів в місті стала Лікарня швидкої медичної допомоги. Саме у цій лікарні приймали першими всіх поранених: й бійців, й цивільних. 

Нині лікарня працює у повноцінному режимі, але події 2022 року назавжди змінили свідомість медичного персоналу. 

Поранених привозили вантажівками: про початок війни

Директор Лікарні швидкої медичної допомоги Олександр Демʼянов розповів Район.Миколаїв, що у 2022 році медичний персонал працював практично на межі власних можливостей. 

«Стрес, вигорання, втома – все це було й буде. Війна – важкий час. Але були, так би мовити, й інші моменти. Коли пішли перші поранені, це й цивільні, й військові, то ми побачили один одного з іншого ракурсу. Всі працювали, як єдиний механізм. Нікого не потрібно було мотивувати чи давати якісь додаткові вказівки. Бувало таке, що до нас привозили поранених на КрАЗах. Коли росіяни взяли Херсон, то ми розуміли, що вторгнення ворога є цілком реальною загрозою. З 340 ліжко-місць близько 200 були заповнені. Ми розуміли, що потрібні місту в такий час», – згадує головний лікар медзакладу. 

Директор Лікарні швидкої медичної допомоги Олександр Демʼянов
Директор Лікарні швидкої медичної допомоги Олександр Демʼянов

Олександр Демʼянов відмітив, що чимало працівників навіть лишались ночувати у лікарні, адже місто мало проблеми із транспортом. Підвозити лікарів й медперсонал допомагала патрульна поліція. 

«У нас чергування зазвичай триває одну добу, а потім йде три вихідних. Коли було багато постраждалих, то й лікарі, й медсестри могли вийти не на четверту добу, а на третю чи другу навіть», – говорить директор ЛШМД.

Він додає, що миколаївці не лишались осторонь від проблем та потреб лікарні. Волонтери та звичайні містяни постійно щось передавали у медзаклад. 

Головний корпус ЛШМД у Миколаєві
Головний корпус ЛШМД у Миколаєві

День 12 квітня 2022 року став для Миколаєва доленосним. Російські окупанти підірвали водогін, з якого до міста постачалась питна вода з Дніпра. Олександр Демʼянов зазначив, що за тиждень до цього, лікарня вже мала одну свердловину з водою. 

«Міський голова Олександр Сєнкевич якось перебував у нас тут й ми розмовляли про можливі ризики та дії агресора. Він передбачав, що таке може статись. Постійно просив миколаївців мати певний запас води. Тоді мер ініціював зробити у нас свердловину, аби ми в критичний момент не залишились зовсім без водопостачання», – сказав директор ЛШМД.

Наразі на території лікарні швидкої допомоги мають дві точки води, вони обладнані станціями зворотнього осмосу для очищення.

1 серпня – другий день народження: про обстріл травмпункту

Найбільшим ударом для лікарні стало пряме влучання російської ракети у ніч на 1 серпня 2022 року. Окупанти зруйнували частину травмпункту, а також пошкодили головний корпус будівлі, гаражі. 

Наслідки російського обстрілу по ЛШМД. Серпень 2022
Наслідки російського обстрілу по ЛШМД. Серпень 2022

«У той день ми втратили травмпункт й всі операційні зали, урологічні перев’язувальні, гінекологічне відділення. Єдиний операційний блок, який тоді вцілів – це була нейрохірургія, бо знаходилась ця операційна в іншому крилі основного корпусу. Зранку ми організували евакуацію пацієнтів, їх розподілили по інших лікарнях, когось довелось відпустити додому. Для мене це було найбільшим дивом, тому що тоді під час влучання ніхто серйозно не постраждав та не загинув», – говорить Олександр Демʼянов.

Наслідки російського обстрілу по ЛШМД. Серпень 2022
Наслідки російського обстрілу по ЛШМД. Серпень 2022

Той день також із жахом згадують і лікарі, й медсестри травмпункту. Молодша медична сестра Наталя саме чергувала у той день. Жінка відмітила, що працює у травмпункті вже чотири роки та досі не може оговтатись від обстрілу й навіть приймає антидепресанти. 

«Я досі нормально не сплю. Я ночувала разом з іншими в іншій частині будівлі. Звук був таким гучним, це не передати словами. Живу разом з родиною за містом, й коли підірвали міст біля Калинівки, то мені місяць довелось сидіти вдома, а потім я повернулась до роботи, коли вдалось відбити окупантів з передмістя. Мені пропонували виїхати, але не хотілось покидати місто. Коли відновили травмпункт, то, звісно, було чудово. Та все одно страх залишається. Нещодавно от був приліт, ми його чули, як раз були в операційній. Попри страх, просто продовжуємо виконувати свою роботу. Вдома мене дуже відволікає город, якась така робота на свіжому повітрі», – сказала Наталя. 

Наслідки російського обстрілу по ЛШМД. Серпень 2022
Наслідки російського обстрілу по ЛШМД. Серпень 2022

Медперсонал травмпункту тоді врятувало те, що ночували вони у протилежній частині будівлі від тої, куди прилетіла ракета. Всі в один голос говорять, що вважають 1 серпня другим днем народження. За словами працівників, деякі колеги після того переїхали, проте є й ті, хто невдовзі повернувся та продовжив працювати у лікарні. 

Інша молодша медсестра Катерина працює у травмпункті з 2002 року. Жінка згадує, що тоді не була її зміна, проте вона чула звук, коли стався обстріл, бо живе неподалік лікарні. 

Наслідки російського обстрілу по ЛШМД. Серпень 2022
Наслідки російського обстрілу по ЛШМД. Серпень 2022

«У цьому районі постійно було гучно. Я виїздити не хотіла, лише їздила на місяць у відпустку й все. Кожний із нас був важливий, адже постраждалих у той рік було багато. Ми всі один одного тут знаємо, підтримували один одного. Колектив після того періоду став більш згуртованим, я б сказала. Зараз ми також знаходимось в такій бойовій готовності. У нас на все відпрацьована схема», – резюмувала молодша сестра. 

Відновлення лікарні та травмпункту

На відновлення роботи основного корпусу пішло три тижні. У серпні 2022 року лікарня вимушена була зупинити свою роботу на кілька тижнів. 

Наслідки російського обстрілу по ЛШМД. Серпень 2022
Наслідки російського обстрілу по ЛШМД. Серпень 2022

Директор закладу Олександр Демʼянов розповів, що одна із міських фірм безплатно встановила 108 нових металопластикових вікон. Також спільними зусиллями волонтерів та влади вдалось відновити й інші пошкоджені елементи в лікарні. 

Болючим та важливим питанням для лікарні швидкої медичної допомоги лишалось відновлення травмпункту. Будівлі травмпункту всього п'ять років. 

Травмпункт в ЛШМД
Травмпункт в ЛШМД

«У 2023 році будівельна фірма із Казахстану BІ-Group виразила готовність відновити травмпункт. Підрядника знайшли в Україні, який вже тоді відновив ряд об’єктів у Бучі, Ірпені та Гостомелі. Ми не проводили тендер. Вартість відновлення будівлі склала 4,5 мільйона гривень. Партнери з Казахстану вклали у проєкт 10,5 мільйонів гривень. Вони не просто відновили будівлю, а провели ремонт та облаштували травмпункт, а також провели доброустрій території. Спонсори не просто вклали кошти, а особисто контролювали роботи, поки тривало відновлення. Я не просто був вражений їх підтримкою, а пишаюся, що познайомився з цим народом», – відмічає Олександр Демʼянов.

Відновити травмпункт вдалось за три місяці. 18 серпня 2023 року будівля знову запрацювала. 

Травмпункт в ЛШМД
Травмпункт в ЛШМД

Приймають 40 пацієнтів за день: робота травмпункту сьогодні 

Лікар-травматолог Констянтин Маханько працює в ЛШМД вже 32 роки. За словами Констянтина, до війни у лікарні працювало семеро його колег, наразі всього троє. Каже, що найскладнішим був навіть не шалений режим, а коли лікарня тимчасово, після обстрілу, вимушена була зупинити свою роботу. 

Лікар-травматолог Констянтин Маханько під час операції
Лікар-травматолог Констянтин Маханько під час операції

«Наш директор навіть віддав свій кабінет. З кабінетів ми зробили такі тимчасові операційні, перев'язувальні та приймальні. Пацієнти поступали з різними травмами, які були від осколків снарядів, від мін. Війна навчила ще більш уважно ставитись до пацієнтів, навчила цінувати один одного в колективі», – сказав лікар.

Констянтин Маханько розповів, що сьогодні за день травмпункт приймає до 40 осіб. Лікар зазначив, що сьогодні умовами задоволені й персонал, й пацієнти. 

Лікар-травматолог Констянтин Маханько
Лікар-травматолог Констянтин Маханько

«Такі умови для роботи є комфортними, особливо у такий час, коли ще триває війна. Сьогодні у нас всі розхідні матеріали є в наявності, бинти й інші медикаменти. Раніше доводилось за цим посилати людей в аптеку, це було не дуже», – резюмував лікар. 

Жителька Миколаєва Ольга, яка вперше відвідала травмпункт нещодавно, відмітила, що була здивована тим, що він відповідає сучасним стандартам.

Травмпункт в ЛШМД
Травмпункт в ЛШМД

«Я була колись ще в старій будівлі травмпункту, а в цій будівлі вперше. Тут все нове та сучасне. Й умови, і якість медичних послуг цілком влаштовують», – каже пані Ольга.

Інша жителька Миколаєва Світлана відмітила, що їй неодноразово доводилось відвідувати ЛШМД. Зауважила жінка й на те, що й умови, і ставлення лікарів та медсестер подобаються, лише нарікає, що доводиться купляти самостійно ліки.

Травмпункт в ЛШМД
Травмпункт в ЛШМД

Як війна вплинула на роботу лікарні швидкої меддопомоги

До війни у Лікарні швидкої медичної допомоги працювало близько 750 людей. Директор медзакладу каже, що після виїзду з міста чималої кількості миколаївців через активні обстріли Національна служба здоров’я скоротила фінансування. У 2023 році довелось у зв’язку з фінансовими проблемами скоротити штат до 600 людей. 

Травмпункт в ЛШМД, квітень, 2024
Травмпункт в ЛШМД, квітень, 2024

«У нас стаціонар – це близько 80 людей, травмпункт може приймати по різному: від 30 до 60 осіб за день, поліклініку відвідує різна кількість щодня. Попри все, ми продовжуємо працювати у повноцінному режимі. У нас вже чітко відпрацьований механізм дій на випадок обстрілів. Зараз не час розслаблятись, видихнути можна буде, коли буде наша перемога», – резюмував Олександр Демʼянов.

Наразі у ЛШМД триває будівництво переходу від головного корпусу до травмпункту. Директор закладу говорить, що основна ціль цього проєкту – створити швидкий доступ до сучасної операційної, яка знаходиться в будівлі травмпункту.  

Вартість будівництво складає 3,7 мільйона гривень. Фінансування йде з міського бюджету Миколаєва. Добудувати критий перехід, що поліпшить надання медичних послуг, мають до червня цього року. 

Будівництво переходу від головного корпусу до травмпункту
Будівництво переходу від головного корпусу до травмпункту

                                                                                                   ∗ ∗ ∗

Ця публікація здійснена за підтримки Фонду «Партнерство задля стійкості України», який фінансується урядами Великої Британії, Канади, Нідерландів, Сполучених Штатів Америки, Фінляндії, Швейцарії та Швеції.  Зміст цієї публікації є виключною відповідальністю СІД Медіа Груп і не обов’язково відображає позицію Фонду та/або його фінансових партнерів.

Коментар
09/12/2024 Неділя
08.12.2024
07.12.2024