Мрія маленьких українців та їх батьків. Як під час війни у Миколаєві працює Центр комплексної реабілітації для дітей з інвалідністю «Мрія»
Як правило, батьки мріють про малюка, чекають його народження, сподіваються на появу разом з ним радості та щастя. Однак народження дитини з особливими освітніми потребами назавжди змінює життя родини.
Діагноз захворювання руйнує плани та надії батьків, членів родини, змушує докорінно змінити режим, цілі та сенс життя. Найголовніше, що можна зробити — це допомагати своїй дитині зараз, сьогодні та кожного дня бути поряд.
У Миколаєві понад 20 років успішно працює державна реабілітаційна установа «Центр комплексної реабілітації для дітей з інвалідністю «Мрія». Центр є провідним державним реабілітаційним закладом системи Міністерства соціальної політики України щодо отримання довготривалих комплексних реабілітаційних послуг дітям з інвалідністю та дітям до трьох років включно, які мають ризик встановлення інвалідності.
«За цей час колектив державної реабілітаційної установи пройшов складний та продуктивний шлях становлення від невеличкого центру до потужної реабілітаційно-методичної установи, структурні підрозділи якої щорічно здійснюють близько 1000 курсів реабілітації дітям, які її потребують», — розповідає директор Центра комплексної реабілітації для дітей з інвалідністю «Мрія» Олег Шепель.
Реабілітаційні послуги
Отримати реабілітаційні послуги Центру можуть діти з усіх регіонів України.
Широкий спектр послуг дає можливість надавати допомогу дітлахам за всіма провідними напрямками реабілітації. «Мрія» забезпечує виконання індивідуальних програм реабілітації дітей з інвалідністю з фізичними та інтелектуальними вадами різних нозологій всіх вікових груп (від народження до 18 років), формування їх соціальної самосвідомості. Комплексний підхід до розв'язування реабілітаційних задач забезпечує успішність процесу.
До структури Державної реабілітаційної установи входять:
- служба соціальної реабілітації (абілітації),
- медичний центр,
- навчально-методична служба,
- ряд інших підрозділів, кожен з яких спеціалізується на вирішенні відповідного спектру завдань.
У Центрі застосовуються чисельні та різноманітні види реабілітації (соціальна, соціально-побутова, психолого-педагогічна, медична, фізична тощо). З кожною дитиною працює скоординована команда фахівців, які добирають та здійснюють комплекс реабілітаційних заходів, необхідних безпосередньо кожній дитині.
Таким чином, дитину розглядають як цілісну особистість, що одночасно потребує багатовекторного реабілітаційного впливу. Адже вона – єдина і неподільна! Всі реабілітаційні послуги надають безплатно.
Державна реабілітаційна установа «Мрія» має одну з найкращих в Україні матеріально-технічних баз реабілітації європейського рівня, досвідчений та високопрофесійний колектив фахівців-реабілітологів різного профілю.
Методики реабілітації дітей з ДЦП
«Ми оснащені сучасним високоефективним спеціалізованим обладнанням, апаратами, тренажерами: інтерактивна система коригування нейромоторних порушень «Nirvana», система відновлення функції ходи «G-EO Evolution», комплекс локомоторної терапії «LocomatPRO», «Lokostation», тренажери пасивного безперервного відновлення рухливості верхніх та нижніх кінцівок (ПБВР-А3, ПБВР-Е3), роботизована система для поновлення руху кисті та пальців «Hand of Hope», костюми «Атлант», «Аделі», «Гравітон», — розповідає заступниця директора медичної частини, директорка Медичного центру Лариса Гусіна.
Як потрапити на реабілітацію
Для того, що дитина пройшла курс реабілітації в Державній реабілітаційній установі, батькам необхідно звернутися до територіального управління праці та соціального захисту населення за місцем реєстрації, маючи при собі:
- паспорт;
- ідентифікаційний код;
- корінець медичного висновку про інвалідність дитини до трьох років включно;
- індивідуальну програму реабілітації дитини з інвалідністю;
- свідоцтво про народження дитини.
Складності завжди залишаються
Повномасштабне вторгнення Росії в Україну, яке розпочалося 24 лютого 2022 року, призвело до тяжких наслідків для реабілітації дітей з інвалідністю в Україні. Дуже багато дітей та працівників центру були вимушені змінити місце поживання всередині країни або виїхати за кордон.
Щодня всі учасники реабілітаційного процесу мають долати виклики війни: постійний стрес, повітряні тривоги та відключення електроенергії. Також повномасштабна війна погіршила доступ до реабілітації дітей з областей України, адже раніше на базі установи працювало стаціонарне відділення, в якому діти з усіх регіонів України могли безплатно отримувати послуги в режимі цілодобового перебування.
Вони розміщувалися в комфортабельних 2-3-місних кімнатах, обладнаних спеціальними побутовими пристосуваннями, що враховують особливості фізичного стану дітей. Всі діти безплатно забезпечувалися повноцінним п’ятиразовим харчуванням. Але поки це відділення немає можливості поновити свою роботу.
Співпраця з партнерами
Центр реабілітації «Мрія» тісно взаємодіє з державними структурами та організаціями. Бібліотекарки Миколаївської обласної та міської бібліотек для дітей регулярно проводять для вихованців центру майстер-класи. Співпрацює з Інклюзивно-ресурсними центрами міста Миколаєва, громадською організацією Миколаївський обласний рух підтримки людей з інвалідністю «Сильні разом», Миколаївським зоопарком, музеями та театрами.
Також установі допомагають благодійні фонди: БФ «Щедрик Інфо», БФ« Голоси дітей», БФ «Людина у біді», БФ «Волонтерські закупівлі міста Любомль» та волонтер Віталій П’явка.
Плани на майбутнє
«Ми ніколи не стоїмо на місці та постійно розвиваємося, удосконалюємо свій професійний рівень, тим самим не припиняємо покращувати якість надання реабілітаційних послуг. Наші плани на майбутнє – відновити роботу стаціонарного відділення, відновити роботу басейну, обновити автопарк для надання послуги трансферу до центру реабілітації дітей з інвалідністю», — зазначає Лариса Гусіна.
Попри проблеми з водопостачанням у Миколаєві та постійні тривоги, фахівці Центру «Мрія» продовжують працювати та надавати послуги маленьким українцям.
Кожна дитина – особистість, яку визначають її характер, хобі, вподобання, мрії та захоплення. Українське суспільство повинно бачити у кожній дитині її унікальність та створювати умови, в яких кожен і кожна може творити, самореалізовуватися, робити помилки, бути різними, справжніми та не боятися засудження.
Жодна дитина не має залишатися без уваги, особливо під час війни. Ми маємо бути впевнені, що діти з інвалідністю почуті, захищені, мають доступ до послуг та залучені в життя своєї громади.
-
Сьогодні
-
Завтра
-
Незабаром